Šoltys dojel v prologu Dakaru 2023 čtvrtý, Aliyyah Koloc debutovala s prasklým kardanem

I když 45. ročník Rally Dakar začal silvestrovským prologem o délce pouhých 13 kilometrů, o dramata pilotů týmu Buggyra ZM Racing nebyla nouze.

Martin Šoltys si ze speciálky se startem a cílem v bivaku Sea Camp odvezl čtvrté místo. Debutantka Aliyyah Koloc hned na úvod poznala, jak náročnou soutěží Dakar je.

Prolog už dávno není manifestační jízdou skoro krokem. Naopak, v Saúdské Arábii se od prvních metrů bojovalo o každou sekundu. Martinu Šoltysovi jich na imaginární stupně vítězů nakonec chybělo jen sedm, skončil čtvrtý. Přitom hned po startu měl Šoltys „krizovku“.

"Všichni byli nabuzení, takže jsme odstartovali trochu zostra. Hned na začátku přišel malý problém, když jsme vylítli z trati, protože mi Maňas zapomněl říct, že je tam pravá ostrá,“ popsal pilot se smíchem drobné opomenutí svého navigátora Romana Krejčího. „Trošku jsme tam prohnali lidi a ztratili nějakých 10 - 15 sekund.“

Jinak ale vše proběhlo podle představ, Tatra 815 jela výborně.

„Auto funguje, ale jeli jsme jen pár kilometrů. Na tom se nedá nic vyzkoušet, ale auto jede a je vidět, že je znát snížení váhy,“ vysvětlil pilot závodící pod hlavičkou Tatra Buggyra ZM Racing.

Naopak velkou smůlu měla 18letá debutantka Aliyyah Koloc, kterou se speciálem Can-Am DV21 postihly technické trable.

"Prolog mi dneska tak úplně nevyšel. První část byla v pohodě, pak ale praskla nová hnací hřídel. Byla to velká smůla, protože do cíle jsem musela jet pomalu. Ztratila jsem hodně času, ale dojela do cíle a zítra se pokusím o co nejlepší výsledek," popsala dakarská novicka své silvestrovské trable, které ji poslaly na 43. pozici.

Blíže příčiny potíží mladé závodnice popsal šéf Buggyry Martin Koloc. „Na čtvrtém kilometru Aliyyah prasknul kardan, náhon přední nápravy. Měla dvě možnosti. Buďto zastavit, kardan vymontovat a pokračovat, což by byla ztráta 10 až 15 minut. Nebo zpomalit a jet tak, aby kardan nerozmlátil všechno okolo. Dojela se ztrátou necelých dvou minut, což bylo lepší řešení a pro vývoj Dakaru to
vůbec nic neznamená,“ věří Koloc.

Šoltysův týmový kolega Jaroslav Valtr starší sice těsně nesplnil své předsevzetí být v top 10 (skončil jedenáctý), ovšem ani on neztrácel dobrou náladu.

„Nic moc," řekl Valtr, ale pokračoval v optimistickém duchu. „Chtěl jsem jet na jistotu, nepřevrátit kamion. Asi nejsem spokojený, ale chtěl jsem dotáhnout auto do cíle. Chtěl jsem skončit do desítky, což se nepovedlo, ale budeme bojovat zítra. Dneska jsem se na té wéercéčkové trati držel v limitech trati, což sousta soupeřů nedodržovala. Uvidíme, jestli nebudou ještě nějaké penalizace a přesuny v pořadí.“

Do třetice vylezl z Tatry s úsměvem na tváři i první Slovák ve službách Buggyry na Dakaru, Róbert Kasák. Své snažení proměnil v prologu ve 33. místo.

"Bylo to super. Myslím, že jsme start Dakaru zvládli fajn. Trať už byla hodně rozbitá, protože po ní už nějakých pár aut projelo. I když organizátoři vyhrožovali, že za jízdu mimo trať budou tresty, tak nás tam sami směřovali. Naše posádka je skvěle sehraná a od prvních kilometrů to vypadá fakt dobře," popsal své dojmy pilot startující pod hlavičkou Tatra Buggyra Slovakia.

Josef Macháček, šestinásobný dakarský šampion a mentor Aliyyah Koloc si první kilometry jubilejního Dakaru pochvaloval.

"Byla to příjemná změna proti jiným rokům, dnešní prolog byla taková rallyová záležitost. Jízda byla zábavná, zvlášť s tímhle strojem. Časové rozdíly jsou samozřejmě minimální. Startovat prologovou rychlostní zkoušku na pobřeží Rudého moře je něco nádherného,“ liboval si doyen závodního pole kategorie T3 – Lehké prototypy.

Rally Dakar pokračuje v neděli první etapou, která se už pojede v novém roce 2023.

„Přejeme všem fanouškům a partnerům do nového roku hodně štěstí, zdraví a lásky a držte nám i v něm palce,“ popřál poslední prosincový den šéf komunikace Buggyry Jan Kalivoda.

Do svého prologu v sobotu vyrazili také účastníci Dakaru Classic. Pilot Tatry Puma Radovan Kazarka se připojil se svým novoročním přáním:

„Zdravíme z Dakaru a chci poděkovat všem - tedy rodině, sponzorům, Martinu Kolocovi a celému týmu Buggyra – za to, že se této velkolepé akce můžeme zúčastnit. Do nového roku přeji všem hodně štěstí, osobní pohody a držet nám palce, abychom se zdraví dostali do cíle.“

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené