V Praze byl představen jubilejní 40. Dakar 2018

V Top Hotelu v Praze proběhlo za účasti pětinásobného motocyklového vítěze Marca Comy, nyní sportovního ředitele Dakaru, představení jubilejního 40. ročníku této slavné soutěže.

Před novináři a našimi jezdci byl nejdříve zhodnocen letošní ročník a následně byl představen ten následující.

Dakar 2018 se pojede na území Peru, Bolívie a Argentiny v termínu 6. až 20. ledna 2018

Dakarská rally v příštím roce oslaví čtyřicítku a současně také deset let v Jižní Americe. Trasa je známa už od 21. března, ale nyní jsme se dozvěděli další podrobnosti. Jedna ze zastávek Dakar Tour byla totiž i v Praze a přijel sám Marc Coma (vítěz kategorie motocyklů z let 2006, 2009, 2011, 2014 a 2015), aby jezdcům i médiím chystaný ročník 2018 přiblížil.

V úvodu nemohl chybět sestřih letošního ročníku jako nalákání na Dakar 2018 a rovněž shrnutí Dakaru 2017. Marc Coma mimo jiné ocenil, že rok 2017 byl hodně úspěšný, když se na start postavilo přes 500 závodníků více jak 60 národností.

Čísel a statistik byl začátek plný, nejen o startujících, ale i o doprovodu a logistice celé rallye. Organizační tým včetně dobrovolníků čítá přes 600 lidí, využijí 10 autobusů, ve vzduchu je v jeden okamžit i 10 helikoptér, jezdí 50 cargo trucků, vydá se 80 tisíc jídel…

„Máte se na co těšit,“ slibují organizátoři. Chtějí Dakar vrátit hlavně do písku, do dun a poměr cest k písku slibují až 20% na 80%. „Na novém ročníku tvrdě pracujeme. Jako hodně lákavá se jeví především vize spojená s návratem do Peru, kdy si jezdci všech kategorií užijí v dostatečné míře závodění v dunách, kterého se jim v minulých ročnících až tak moc nedostávalo. Úvod soutěže bude nepochybně hodně zajímavý,“ uvedl Marc Coma. „Česká republika má na Dakaru tradičně velké zastoupení, proto je otázkou času, kdy se dočká výraznějšího úspěchu.“

Čeští zástupci si pochvalovali návrat do Peru příměrem „návrat do starých dakarských časů,“ tak se nechme překvapit... Nově byla ohlášena i kategorie Side 2 Side, nicméně podmínky a pravidla se teprve ladí a budou představeny v následujících týdnech. Organizátoři tak reagují na podněty od startujících, stejně tak jako např. na změny v navigaci atd.

Z dřívějších úspěšných účastníků dostali slovo Ondra Klymčiw, Zdeněk Tůma, Pepa Macháček, Martin Macík, Martin Kolomý a na konci i Jan Kalivoda, manažer týmu Buggyra Racing. Buggyra se spolupodílela na organizaci celé akce a byla vidět prakticky na každém rohu. Je vidět nadšení, s nímž se do tohoto sportovního odvětví pustili a uvědomují si, že bez medializace to prostě nejde. 

"Mám rád akční filmy, v lednu to však byl horror. Změna trasy a Marc Coma v Praze jsou důkazem toho, že si organizátoři uvědomili jistá pochybení a hodlají se jim do budoucna vyvarovat. Návrat do Peru by nás měl vrátit zpět do starých, dobrých dakarských časů,“ uvedl Kalivoda.

Během poledního cateringu bylo krásné sledovat, jak se spřádají plány, spolupráce i vášnivé diskuze nad tématy kolem Dakaru. Spousta dospělých lidí na jednom písečku - a pro Dakar 2018 by to tak mělo být doslova!

Dakar TZ CZv

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené