Prokop a Chytka zatím průběžně devátí

4. 1. 2023: Čtvrtá etapa letošního Dakaru se odehrávala v mokrém písku na 425 měřených kilometrech v okolí bivaku v Ha´il, kde na několik dní celý dakarský cirkus zakotvil.

Tamní nadmořská výška sice příliš nesvědčí atmosférickému motoru Fordu Raptor RS Crosscountry Matina Prokopa, když dnes dokončil na sedmnáctém místě celkově, přesto mu stabilní a spolehlivý výkon stačil na postup celkovým pořadím o jednu příčku výše na devátou pozici.

Za cílem etapy společně se spolujezdcem Viktorem Chytkou připravili celé dakarské komunitě a fanouškům po celém světě zajímavou podívanou, když vzali na lano porouchané auto Sébastiena Loeba a necelých 60 kilometrů jej dovlekli až do servisního zázemí týmu BRX v bivaku. Loeb sice dnešní etapu vyhrál, ale bezprostředně v jejím cíli mu vypověděl službu motor jeho vozu, a tak mu pokračování v celé soutěži zajistila právě až pomoc posádky Benzina Orlen Teamu. Ta za ni při večerním slavnostní ceremoniálu obdržela od pořadatele cenu Fair Play.

Martin Prokop se za čtvrtou etapou ohlíží:

„Dnes se jelo ve vlhkém měkkém písku, bez náročnější navigace a v jedné koleji jako někde na motokrosu. Mám z toho smíšené pocity. V celkovém pořadí je to samozřejmě v pohodě, ale v etapě samotné to bylo katastrofální a frustrující. Od začátku jsme se trápili s výkonem a nemohli se dostat ideální stopou přes některé strmé a dlouhé výjezdy, kde jiná auta projela jako nic. Dostalo se přes nás hodně aut a nešlo se jich chytit. Musíme tady ty tři nebo čtyři dny v nadmořské výšce vydržet a bez chyb to s co nejmenší ztrátou přejet, než se závod dostane zase do jiné lokality. Určitě to není tak špatné, jak se nyní cítím, ale ta frustrace tam je prostě veliká. Jedeme dál a dalších deset etap je ještě před námi!"

Ihned za cílem etapy čekal Martina s Viktorem ještě jeden zážitek, který popisuje spolujezdec Viktor Chytka:

„Sébastien Loeb nás v cíli poprosil o odtah do bivaku, což představovalo asi šedesát kilometrů na laně. V cíli mu totiž vypověděl službu motor a auto bylo nepojízdné. Rádi jsme ho odtáhnuli, pouze jsme měli obavu, aby nám nedošel benzín, bylo to jen tak tak! Jeho tým měl radost, že má mašinu zpátky na plachtě v servisu, takže další dobrý skutek, který se nám doufám jednou oplatí zpátky.“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2023 kategorie automobilů po 4. etapě:

1. N. Al-Attiyah (QAT) / M. Baumel (FRA) – Toyota Gazoo Racing 16:34:13
2. Y. Al Rajhi (SAU) / D. von Zitzewitz (GER) – Overdrive Racing +00:18:18
3. S. Peterhansel (FRA) / E. Boulanger (FRA) – Team Audi Sport +00:18:52
9. M. Prokop / V. Chytka – Orlen Benzina Team +01:14:43

Další etapa:

čtvrtek 5. ledna Stage 5: Ha ́il – Ha ́il, celkem 649 km – spojovací úsek 275 km, měřený úsek 374 km

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené