Martin Prokop se po třetí etapě Dakaru drží v top 10

3. 1. 2023: Pokaždé, když dakarská karavana stoupá do hor směrem k Ha´il je jasné, že se bude něco neobvyklého dít a úřadovat bude mimo jiné i matka příroda!

Nejinak tomu bylo i v úterní třetí etapě Dakaru, když během ní začalo hustě pršet a rozvodnily se vodní toky, jejichž koryta protínají trať závodu. Organizátoři tak kvůli bezpečnosti museli všem kategoriím zkrátit délku měřených úseků, automobilům konkrétně o 70 kilometrů.

Martin Prokop s Viktorem Chytkou v barvách Orlen Benzina Teamu se i po této extrémní zkoušce nadále drží v první desítce celkového pořadí, když jim po vyrovnaném výkonu a sedmnáctém místě v etapě patří desátá příčka celkově.

V rozbahněném bivaku poblíž letiště v Ha ́il Martin Prokop třetí etapu hodnotí:

„Dnes měl mít měřený úsek celkem extrémní délku, ale kvůli počasí se trať zkrátila. My jsme se naštěstí vyhnuli potížím a měli jsme pouze déšť a kaluže. Viděl jsem ale videa s rozvodněnou řekou a dalšími extrémy, takže se tomu rozhodnutí nedivím. Nemohly v tom létat helikoptéry organizátora a záchranářů, což představovalo riziko, a také proto se zbytek zkoušky zrušil. I tak jsme ujeli necelých 400 měřených kilometrů, které byly hodně o maximální rychlosti v písku. Výsledek nás i přes dobrý pocit z jízdy tak úplně netěší, ale než budeme mít nový motor s turbem, nemůžeme s tím nic moc dělat a na rychlých úsecích to bude vždy složitější. Tyhle typy etap musíme projet bez technických a navigačních potíží a ztratit v nich co nejméně.“

Navigátor Viktor Chytka dodává:

„Startovali jsme z osmého místa a jelo se nám dobře bez navigačních nebo jezdeckých chyb a bez defektů. Dnes jsme byli sice sedmnáctí, ale na desítku jsme ztratili necelé tři minuty, takže je vidět, jak je první dvacítka našlapaná a všichni se po nevydařené etapě snaží druhý den dohánět, co mohou. Takže i když nás žádné auto nepředjelo, je vidět, že kluci dneska opravdu letěli. My to doženeme bezchybnou jízdou, výdrží auta a spolehlivou navigací, takže neházíme kvůli rychlosti flintu do žita a jedeme dál!“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2023 kategorie automobilů po 3. etapě:

1. N. Al-Attiyah (QAT) / M. Baumel (FRA) – Toyota Gazoo Racing 12:20:33
2. Y. Al Rajhi (SAU) / D. von Zitzewitz (GER) – Overdrive Racing +00:13:20
3. S. Peterhansel (FRA) / E. Boulanger (FRA) – Team Audi Sport +00:20:45
10. M. Prokop / V. Chytka – Orlen Benzina Team +00:35:10

Další etapa:

středa 4. ledna Stage 3: Ha ́il – Ha ́il, celkem 573 km – spojovací úsek 148 km, měřený úsek 425 km

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené