Martin Prokop je po prologu Dakaru 2023 jedenáctý

45. ročník Dakaru odstartoval silvestrovským prologem svou extrémní čtrnácti-etapovou cestu po celé Saudské Arábii.

Již osmou dakarskou účast si připisuje zkušený pilot Martin Prokop, letos opět s osvědčeným navigátorem Viktorem Chytkou a v barvách Orlen Benzina Teamu. Na start se postavili společně s dalšími 68 automobily a během první poloviny ledna 2023 mají před sebou 4700 ostrých kilometrů. Vylepšit své nejlepší umístění v podobě šestého místa z roku 2019 bude hodně náročnou výzvou!

Celá dakarská výprava tráví začátek letošního ročníku v uměle vybudovaném Sea Campu na břehu Rudého moře, který představuje gigantické a komplexní zázemí pro několik tisíc účastníků a podtrhuje neopakovatelnou atmosféru. Právě v jeho okolí se odjel 13 kilometrů dlouhý prolog, který zásadním způsobem promluvil do startovních pozic do novoroční první etapy.

Prokop s Chytkou v kabině vylepšeného speciálu Ford Raptor RS Crosscountry zajeli rychlostně i takticky skvělý výsledek v podobě děleného jedenáctého / dvanáctého místa, což jim do první etapy určuje jedenáctou startovní pozici. Martin Prokop k prvním ostrým kilometrům Dakaru 2023 poznamenal:

„Auto fungovalo skvěle a změny na podvozku jsou cítit - přilnavost byla výborná. Prolog nebyl úplně jednoduchý a bylo tam hodně zrádných míst v měkkých zatáčkách, ve kterých udělalo několik posádek chybu, a dokonce tam šel někdo přes střechu. Tempo jsme zvolili takové, abychom právě takovou chybu neudělali a na krátkém prologu si nepokazili celý start do Dakaru. Jedenáctý čas je nakonec ideální, protože nám přisuzuje i stejnou startovní pozici do první etapy. Kdybychom skončili třeba devátí, určitě bychom si - díky tomu, že si prvních deset posádek volí startovní pozici – byli nucení vybrat na zítra druhé startovní pořadí, což by znamenalo jet skoro po čisté poušti bez navigačních indicií po autech před námi.“

Navigátor Viktor Chytka dodává:

„S umístěním těsně za první desítkou jsme hodně spokojeni. Prvních deset aut se zítra nějak rozháže po cestě a já se budu mít čeho chytnout a dostat se do tempa, protože navigačně nejsem po delší pauze mezi závody ještě na 100 % rozjetý. Trať jsme si mohli včera jen dvakrát projet na kole nebo projít zcela bez použití auta a dělání si poznámek. Celkem dost jsme si toho zapamatovali a dalo se jet také trochu „na oči“, takže jsme se celým prologem celkem úspěšně promotali.“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2023 kategorie automobilů po Prologu:

1. M. Ekstrom (SWE) / E. Bergkvist (SWE) – Team Audi 08:00
2. S. Loeb (FRA) (ESP) / F. Lurquin (FRA) – Bahrain Raid Extreme +00:01
3. S. Peterhansel (FRA) / E. Boulanger (FRA) - Team Audi +00:11
11. - 12. M. Prokop / V. Chytka – Orlen Benzina Team +00:22

Další etapa:

neděle 1. ledna Stage 1: Sea Camp – Sea Camp, celkem 601 km – spojovací úsek 234 km, měřený úsek 367 km

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené