Druhá etapa prověřila závodníky, Pabiška je první v maratonské kategorii

Druhá etapa byla oproti té první mnohem náročnější na počet kilometrů. Závodní zkouška měřila 275 kilometrů a celkově museli závodníci zvládnout i s přejezdem 803 kilometrů.

Počasí bylo opět extrémní a teploty se přehouply přes hranici 40 stupňů Celsia. Nedávné deště změnily cesty na nebezpečné úseky s popadaným kamením a vyjetými kolejemi, které nebyly značené v roadbooku. Na trase se objevily i hluboké brody, které dělaly některým závodníkům velké problémy.

Závodníci týmu BARTH Racing si museli, jak je ovšem na Dakaru každodenním zvykem, přivstat. V podstatě celý tým opouštěl bivak v pět hodin ráno a vydal se na start rychlostní zkoušky. Horká noc nedovolila jezdcům příliš kvalitní odpočinek před vysilující a dlouhou etapou.

David Pabiška

David nechtěl na začátku druhé etapy riskovat, opět to bylo velmi nebezpečné. Dakar je na začátku, a tak se David stále ještě rozjíždí. Druhá polovina rychlostní zkoušky se mu ale jela velmi dobře. Došlo k úpravě motorky, proběhla úprava tlumičů a David si se svou motorkou dobře rozumí. „Už je to lepší, ale ráno jsem si myslel, že to vzdám, protože mě tekl benzín na nohu z vnitřní strany a bylo to velmi nepříjemný. Teď se to trochu uklidnilo, ale celou dobu na motorce mě to tam teklo a mám tam velký flek a je to dost bolestivé. Dakar je tak dlouhý, že se to do konce určitě zahojí,“ popsal nepříjemnost David Pabiška.

Jednalo se o drobnou závadu na jeho motocyklu, kterou mechanik ihned po dojetí do bivaku odstranil. Ve své maratonské kategorii je na 1. místě, dnešní etapu dokončil na 33. místě a celkově figuruje na 34. místě.

Josef Macháček

Pro pětinásobného vítěze Josefa Macháčka byla třetí etapa také velmi těžká. Přiznal, že nebyl ani on, ani stroj na tyto teploty připravený. „Jsem osobně rád, že jsem v cíli, dnes to byl boj o dokončení dnešní etapy, začal hodnocení etapy Josef Macháček. Díky včerejší penalizaci měl horší startovní pozici, a tak se nemohl v rámci profilu dnešní trati propracovat dopředu. „Zítra bude teprve pořádná dakarská etapa, kde se bude muset navigovat. Důležité je, aby nám vydržela technika. Je to o tom, aby se etapy dokončovaly. Na soupeře v této chvíli nekoukám a soustředím se sám na sebe,“ doplnil hodnocení třetí etapy Josef Macháček, který obsadil 14. místo a celkově mu patří pozice o jednu horší.

Rudolf Lhotský

Po posunu v první etapě přidal Rudolf Lhotský další zlepšení. „Byl to plán a jsem rád, že jsem se zlepšil. Čerpám z minulého roku, kdy jsem udělal hodně chyb a na kterých jsem přes rok tvrdě pracoval. Také mám tajnou zbraň. Vloni, když jsem se oholil, tak jsem měl pád a po druhém oholení jsem odstoupil, takže letos se neholím a zatím to funguje,“ dodává s úsměvem Rudolf Lhotský.

Ruda se snaží jet hlavou a nechce riskovat, určitě nechce jet na hranici rizika. Je si vědom toho, že do cíle je ještě daleko. „Cílem je si zazávodit, dojet do cíle a prodat zkušenosti dvojnásobného Mistra Evropy v dálkových závodech,“ doplnil jezdec nakonec. Ve třetí etapě obsadil Ruda 80. místo a celkově je na 81. místě.

Zdeněk Tůma

Po včerejším trápení dnes přišla pro Zdeňka první dlouhá dakarská etapa. I Zdeňka trápila vysoká teplota a kvůli jeho pozici i prach od jezdců jedoucích před ním. „Ani jsem to nečekal. Jel jsem si svým tempem a tak, abych se vrátil zdravý do bivaku. Bylo to opravdu náročný v tom prachu, když nebylo vidět na metr před sebe, na to jsem si dával pozor a jakmile se otevřel prostor, tak jsem na to šlápnul,“ popsal své pocity Zdenek Tůma.

Dakar 2. etapa - video:

 

Taktika do další etapy je stále stejná, jet co to půjde a hlavně ve zdraví dojet do cíle. Zdeněk obsadil v druhé etapě 25. místo a posunul se v celkovém pořadí na 24. místo.

Celkovou délkou se bude třetí etapa podobat té druhé. Na závodníky však čeká více ostrých kilometrů, tedy celkem 364. S přejezdy to bude činit celých 780 kilometrů. Ovšem vysoké teploty ze začátku etapy nahradí vysoká nadmořská výška, atakující hranici 5 000 m.n.m. Závodníci se musí také připravit na možnost silných bouřek. Dakarská rallye nedá nikomu nic zadarmo, a to se zřejmě potvrdí i ve třetí etapě.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené