Bonver Dakar Project

Bonver Dakar Project je profesionální závodní tým specializující se na náročné dálkové rallye v kategorii kamionů.

Od svého vzniku v roce 2012 jeho členové absolvovali několik významných maratónských rallye, mezi kterými nechyběla Rallye Dakar 2013, 2014 a 2015 či Silk Way Rally 2013. Na všech třech ročnících slavné dakarské rallye tým startoval v pozici největšího a nejpočetnějšího českého týmu (2013 – 5 závodních kamionů, 2014 a 2015 – 3 závodní kamiony) a v roce 2013 získal na Rallye Dakar ocenění pro nejúspěšnější český tým, když Martin Kolomý obsadil skvělé páté místo. 

Zakladatelem a šéfem týmu Bonver Dakar Project je Tomáš Vrátný, který na Rallye Dakar závodí od roku 2012. V dosavadních čtyřech ročnících, kterých se účastnil, obsadil 18., 20., 17. a 14. místo a vždy tak dokončil nejnáročnější a nejprestižnější rallye světa. V roce 2014 mimo jiné zvítězil v polském maratónském závodu Baja Drawsko.

Kromě česko-slovenské posádky Tomáše Vrátného (navigátor Jaroslav Miškolci, palubní mechanik Milan Holáň) tým v kategorii kamionů tvoří další mezinárodní posádky, kazašsko-česká posádka (pilot Artur Ardavičus, navigátor Ignat Falkov, palubní mechanik Filip Škrobánek), jejíž pilot obsadil na Rallye Dakar 2012 vynikající třetí místo, když závodil za tým Kamaz, a další mezinárodní posádka (hendikepovaný andorrský pilot Albert Llovera, navigátor Charly Gotlib, palubní mechanik Jaromír Martinec).

Všechny posádky závodí se kamiony značky Tatra, konkrétně s kapotovanými dakarskými speciály Tatra Jamal. Ty jsou vybaveny speciálními závodními agregáty vyvíjenými a dodávanými jiným českým týmem MKR Technology známým ze závodů tahačů. Tato židovická stáj vedená majitelem a technickým ředitelem Mariem Kressem spolupracuje nejenom v rámci dodávky motorů a dalších dílů, ale kooperuje i na vývoji závodních speciálů, a to jak s českým týmem Bonver Dakar Project, tak s holandským týmem Mammoet Rallysport. Mezi těmito třemi závodními týmy byla uzavřena unikátní mezinárodní aliance spočívající ve spolupráci jak na trati, tak mimo ni.

Tým Bonver Dakar Project tvoří více než 40 členů z České a Slovenské republiky, z Polska a Německa. Kromě mezinárodních závodních posádek a řady zkušených techniků a mechaniků jej tvoří dva fyzioterapeuti, logistik a několik externích zahraničních konstruktérů a vývojářů.

Okomentovat


Security code
Obnovit