I Prokop byl blízko vyřazení, zůstává však šestý

14. 1. 2023: Třináctá etapa Dakaru mohla tabulkově vypadat jako tranzitní úsek z nekonečného dunoviště Empty Quarter k pobřeží Perského zálivu, ale pořadatel nasadil 154 km dlouhou měřenou část ještě do dun nedaleko bivaku v Shaybahu.

Čtvrtý den závodění v podmínkách, které posádce Orlen Benzina Teamu tolik svědčí, se stal Prokopovi s Chytkou málem fatálně osudným. Hned na začátku měřeného úseku se porouchal přední diferenciál jejich Fordu Raptor RS Crosscountry, ale i přes tyto potíže se jim etapu podařilo dokončit a udržet šesté místo v celkové klasifikaci.

Martin Prokop po příjezdu do bivaku v Al-Hofuf:

„Dnes to bylo štěstí v neštěstí, protože nám po třech kilometrech louplo v předním diferenciálu a moje myšlenky byla takové, že závod pro nás končí. Rozhodl jsem se pokračovat, kam jen to půjde a klidně tam to auto nechat. Byla v nás malá dušička a jeli jsme velice pomalu s vizí pouze trať opatrně projet a dokončit. Naštěstí se startovalo brzy ráno, duny byly tvrdé a byli jsme jedno z prvních aut na trati, takže povrch nebyl rozhrabaný. Dojezd do cíle byl pro nás emotivní a v kabině nám s Viktorem ukáplo i pár slz. Konec v závodě byl pro nás hodně blízko, ale naštěstí se to nestalo a zítra pokračujeme dál poslední etapou. Po tolika úspěšně zvládnutých kilometrech bychom si to nezasloužili. Díky všem fanouškům, že drželi palce!“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2023 kategorie automobilů po 13. etapě:

1. N. Al-Attiyah (QAT) / M. Baumel (FRA) – Toyota Gazoo Racing 43:48:10
2. S. Loeb (FRA) / F. Lurquin (BEL) – Bahrain Raid Extreme +01:21:42
3. L. Moraes (BRA) / T. Gottschalk (GER) – Overdrive Racing +01:35:50
6. M. Prokop / V. Chytka – Orlen Benzina Team +03:39:13

Poslední etapa Dakaru 2023

neděle 15. ledna Stage 15: Al-Hofuf - Dammam, celkem 414 km – spojovací úsek 278 km, měřený úsek 136 km

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené