Aleš Loprais na Rally Dakar 2022 skončil na 21. pozici

14.1.2022: Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml. a Petr Pokora s Pragou v barvách Instaforex Loprais Praga Teamu dokončili Rally Dakar 2022 na 21. místě v kategorii kamionů.

Ze souboje o nejvyšší příčky je vyřadily v závěrečné čtvrtině soutěže technické problémy.

Po opravě řízení, které ve středu nevydrželo dopad po skoku z nevelké duny, zvládla posádka Aleše Lopraise závěrečné dva dny dakarské rally bez zásadnějších obtíží, ale s ohledem na značnou penalizaci za nedokončenou etapu také bez naděje na dobré umístění.

V pátek 14. ledna se české trio v kabině Pragy V4S DKR pokusilo cestou z Biši do Džiddy zabojovat o hezký etapový výsledek a dlouho se na mezičasech drželo na medailových příčkách, ovšem defekt pneumatiky zhruba 35 kilometrů před cílem speciálky znamenal několikaminutovou ztrátu a pokles na osmé místo v hodnocení závěrečné etapy. Přesto tým opouští Saúdskou Arábii s vděkem a posílen do dalších ročníků.

„Letošní Dakar byl specifický, pro nás úplně jiný než všechny ostatní. Prioritně bych chtěl poděkovat Kájovi, že nás ve zdraví dovedl do cíle a že na nás celou dobu dohlížel," připomíná Aleš Loprais svého strýce a šestinásobného dakarského vítěze Karla Lopraise, který nás opustil krátce před startem letošního ročníku.

„Děkuji také celé naší rodině, protože pro nikoho to nebylo jednoduché. Věřím, že Kájova duše a energie s námi povalí dál. Děkuji i všem fanouškům za to, jak nádhernou atmosféru nám udělali a jak nás hnali dopředu. Obrovský dík patří také našim partnerům. Jeli jsme, co to šlo. Chtěli jsme samozřejmě na pódium, i když proti Kamazu, který má v bitvě tolik hráčů, je to velmi těžké. Přesto si myslím, že jsme se prali se ctí a podali důstojný výkon. V neposlední řadě děkuji taky našim úžasným mechanikům, protože jsme tu měli skvělou partu, která fungovala jako jedna rodina. Z Jardy určitě roste skvělý navigátor a k Butulovi snad ani není co dodat," oceňuje Loprais oba členy své posádky.

„Myslím si, že jsme s naším malým rodinným týmem zahráli velké divadlo. Rychlost máme a věřím, že stále patříme dopředu. Díky moc a zůstaňte s námi."

Palubní mechanik Petr Pokora absolvoval Dakar v jedné kabině s Alešem Lopraisem už počtvrté, fungující spolupráci si znovu naplno užíval, a proto bezprostředně po dojezdu do cíle začal spřádat plány pro následující měsíce.

„Auto funguje velmi dobře, ale nespokojenost je matkou pokroku. V hlavě už se mi rýsuje, jaké technické změny týmu navrhnu, abychom Lady zase o něco zrychlili," usmívá se Petr Pokora.

„Radost sice není tak veliká, jako by byla v případě, kdy bychom až do konce bojovali o nejvyšší příčky, ale dojet Dakar je prostě pecka a zároveň meta, které není snadné dosáhnout. Teď už ale myslím na rodinu, manželku Terezku a děti Adélku a Pepu, rodiče a všechny blízké, kteří každý den očima popostrkovali naši šipku na mapě a celou soutěž s námi intenzivně prožívali aspoň na dálku. Dakar 2022 se nachýlil ke konci a já jsem moc rád, že jsem mohl být jeho součástí."

Aleš Loprais dlouhé roky sázel na spolupráci se zkušenými zahraničními navigátory. Za poslední dekádu poslouchal informace o trati v češtině pouze dvakrát, v roce 2017 a pak letos, kdy se novým členem posádky stal Jaroslav Valtr mladší.

„Jsem rád, že se nám i přes technické problémy podařilo dotáhnout závod až do cíle. Chci poděkovat Alešovi za příležitost a klukům z týmu za skvělý závod a fantastickou atmosféru v jeho celém průběhu," těší Jaroslava Valtra ml., který na Dakaru debutoval před rokem po boku svého otce Jaroslava Valtra st., ale napoprvé soutěž nedokončil.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené