Pepa Macháček už vede ve své kategorii

Byl to opravdový očistec, shodují se jezdci Buggyra Racing.

Devátá etapa měla být dle pořadatele nejobtížnější, což se posléze potvrdilo. Josef Macháček topil pod kotlem, rovněž ale šetřil techniku a po problémech průběžného lídra Quintera (USA) se ujal se speciálem Can-Am DV21 vedení.

Téměř pět set kilometrů dlouhý měřený úsek jel Josef Macháček přes šest hodin. Radost v cíli ale zastínila dlouhou a únavnou etapu.

„Pořadatel si dal opravdu záležet. Navigačně složitý, všude samý kámen, už na šestém kilometru začaly první kolize. Řešili jsme elektroniku a snažili se jet tak, abychom si pohlídali celkové druhé místo. Na trati jsme viděli stát vedoucího muže, tak uvidíme, jak bude pořadí po dnešním dnu vypadat. I když jsme se snažili jet opatrně, byly z toho dva defekty. Dnes za mě určitě maximální spokojenost,“ uvedl Josef Macháček, který figuruje na prvním místě v průběžném pořadí lehkých prototypů.

Zároveň se zařadil mezi jezdce kalibru Peterhansela, kteří se těšili na Dakaru z průběžného lídrovství ve dvou různých disciplínách.

Mimořádný výkon podává při své premiéře rovněž Tomáš Enge, který dnes zaostal za vítězem měřeného úseku jen o sedmačtyřicet vteřin (!!) a skončil v etapě druhý.

„Nejelo se vůbec v písku, ale vše vedlo po pistách nebo mimo ně a hrozně se prášilo. Tím, že jsme měli včera problém, jsme museli předjíždět spoustu aut a ztratili desítky minut. Byla to další zkouška odolnosti posádky a auta. S umístěním jsem samozřejmě spokojený. Doufám, že zítra využijeme dobré startovní pozice a poletíme,“ řekl v bivaku Tomáš Enge.

Hned od začátku letěl s kamionem Tatra Phoenix Ignacio Casale. Ještě v polovině etapy trojnásobný vítěz kategorie quadů senzačně vedl! Pak ale přišly problémy s elektronikou a velká ztráta.

„Bylo to neskutečné. Předjížděli jsme Kamazy a spolu s Alvarem věděli, že dnes máme na vítězství. Vše klapalo a navigace nám šla bez problémů. Pak jsme ale zastavili a zjistili, že nám odešly baterie a už nenatočili motor. Je to velká ztráta a velké ponaučení. Ale je to náš první rok v kategorii kamiónů, získáváme zkušenosti. Chceme tu být i příští rok a bojovat o první trojku,“ prohlásil v bivaku chilský závodník.

TATRA1

Problémům se nevyhnul ani Martin Šoltys, který si dojel pro deváté místo.

„Hned na začátku etapy jsme měli problém se šrouby na turbu, s Tomášem Šikolou jsme vedli debatu, jestli to vyměníme nebo dojedeme. Je to tam vždy hrozně rozpálené a výměna trvá opravdu dlouho, až hodinu. Rozhodli jsme se, že to dojedeme a tu ztrátu vidíte sami. Do toho jsme řešili ještě jeden defekt pneumatiky. Zastavili jsme i u Ignacia, který měl problém s baterií, ale nedokázali jsme mu pomoci. Jsem opravdu rád, že jsme tady, protože to dnes bylo o štěstí,“ uvedl k dnešní etapě Šoltys.

Ani v desáté etapě nedají pořadatelé posádkám příležitost k oddechu. Na písčitém terénu, během etapy dlouhé 342 kilometrů to bude vedle techniky, v první řadě o kvalitní navigaci.

LIGHT PROTOTYPES T3.1 – výsledky 9. etapy

1. Herrero/Cazalet OT3 06:17:40 hod
2. Enge/Tošenovský Can-Am DV21 + 00:47 min
3. Pinchedez/Ferri Pinch + 01:28 min
7. Macháček/Vyoral Can-Am DV21 + 17:34 min

LIGHT PROTOTYPES T3.1 – průběžné pořadí po 9. etapě

1. Macháček/Vyoral Can-Am DV21 47:05:35 hod
2. Liparoti/Fischer Yamaha + 1:16:46 min
3. Pinchedez/Ferri Pinch + 2:21:10 hod
9. Enge/Tošenovský Can-Am DV21 + 11:15:11 hod

TRUCKS – výsledky 9. etapy

1. Macik/Tomasek/Svanda Iveco 05:05:54 min
2. Mardeev/Svistunov/Galiautdinov Kamaz + 02:27 min
3. Sotnikov/Akhmadeev/Akhmetzianov Kamaz + 02:37 min
9. Šoltys/Schovánek/Šikola TATRA BUGGYRA + 49:13 min
13. Casale/Leon/Hoffmann TATRA BUGGYRA + 1:45:05 min

TRUCKS – průběžné pořadí po 9. etapě

1. Sotnikov/Akhmadeev/Akhmetzianov Kamaz 37:42:49 min
2. Shibalov/Nikitin/Tatarinov Kamaz + 45:03 min
3. Mardeev/Svistunov/Galiautdinov Kamaz + 1:13:05 min
9. Šoltys/Schovánek/Šikola TATRA BUGGYRA + 3:55:30 min
10. Casale/Leon/Hoffmann TATRA BUGGYRA + 4:26:09 min

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené