Loprais na Dakaru stoupá

Ve středu 8. ledna se trasa Rally Dakar 2020 otočila směrem na východ a karavana soutěže zamířila od pobřeží Rudého moře do vnitrozemí Arabského poloostrova.

Čtvrtá etapa měřila 676 kilometrů a zavedla účastníky z Neomu do Al Uly. Na programu byla rychlostní zkouška dlouhá 453 kilometrů s velmi náročnými kamenitými pasážemi. Především závěrečných padesát kilometrů připomínalo svým charakterem spíše trial než pouštní soutěž.

Nová Praga V4S DKR ovšem obstála i v těchto mimořádných podmínkách. Aleš Loprais s navigátorem Khalidem Alkendim a palubním mechanikem Petrem Pokorou zdolali speciálku za 4 hodiny a 34 minut. S devatenáctiminutovým odstupem od dnes nejrychlejšího Rusa Šibalova byli v etapě klasifikováni jako sedmí.

Díky tomu v absolutní klasifikaci přeskočili loňského vítěze Eduarda Nikolajeva a posunuli se ze šesté na pátou pozici.

„Pro mě to dnes bylo utrpení. Byla to jedna z nejnepříjemnějších etap vůbec,“ hodnotil bezprostředně po dojezdu do cíle Aleš Loprais. „Jeli jsme ještě těžší kamenité úseky, než známe z Maroka. Jsme dobití, schytali jsme fyzicky opravdu hodně. Auto šlapalo slušně, ale výkonově, a hlavně kvůli taktice na dva tovární týmy před námi nemáme. Oni mohou v kamení víc riskovat, my musíme udržet nervy na uzdě. Je to extrémně vysilující, rychlý a náročný Dakar,“ shrnul notně vyčerpaný jezdec.

Zítra soutěž pokračuje pátou etapou do města Ha’il. Téměř polovina rychlostní zkoušky dlouhé 353 kilometrů by se měla jet v písku. Nepůjde však ještě o klasické duny, ale spíše o gigantické písečné kopce, z nichž na mnoha místech vyčnívají skály. A také tentokrát organizátoři nabádají ke zvýšené pozornosti při navigaci.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené